ATRAKCJE
W okolicy Sitna wśród wielu atrakcji możemy polecić:
Jezioro Sitno
Jezioro Sitno to jezioro dość płytkie, ale o czystej wodzie, klasa czystości II.
Jezioro jest dostępne do kąpieli, wejścia są łagodne, trawiaste lub piaszczysto-trawiaste.
Odległość od domków: 130m.
Szlaki turystyczne:
Kartuski (niebieski)
Ten szlak wiedzie przez Rezerwat krajobrazowy Jar Rzeki Raduni . Na trasie, wzdłuż przepięknym i dzikim przełomem rzeki, można zobaczyć:
- Elektrownię wodną w Rutkach - uruchomiona w 1910 roku i działająca do chwili obecnej
- Stylowy Most kolejowy w Rutkach, który powstał nad rozlewiskiem Raduni, na nieczynnej obecnie linii kolejowej.
Kaszubski (czerwony)
Jest to bez wątpienia najpiękniejszy, najdłuższy i najbardziej popularny szlak Pojezierza Kaszubskiego, nie omijający chyba żadnej z jego pereł na swej długiej trasie.
Trasa prowadzi przez gminę Kartuzy poczynając od najbardziej urokliwego odcinka wytyczonego skrajem trzech rezerwatów przyrody: ,,Szczelina Lechicka'' , ,,Żurawie Błota'' , tajemniczy ,,Lubygość''.
Przystań kajakowa Rutki (4km)
Spływy kajakowe to rekreacja, wypoczynek oraz piękne widoki i niezapomniane przeżycia. Jest to idealna forma rozrywki dostępna dla wszystkich bez względu na wiek i płeć, również dla dzieci.
Radunia – dzięki swojemu charakterowi i otoczeniu jest jedną z najbardziej cenionych rzek w Polsce. Przepływa przez serce Kaszub, dlatego przez wielu rdzennych mieszkańców określana jest mianem krwioobiegu Szwajcarii Kaszubskiej. Położenie Raduni zapewnia bliskość pięknych krajobrazów, które każdemu dostarczą niepowtarzalnych wrażeń. Prędkość wody, bystrza oraz leżące w wodzie drzewa dodają dzikości temu miejscu.
Wszelkie informacje na temat spływów kajakowych na rzece Radunia wraz z cennikiem znajdą Państwo na stronie:
Wędkarstwo
W jeziorze Sitno można złowić: okonie, szczupaki, płocie i dużego leszcza. Zezwolenie na wędkowanie wykupuje się na miejscu. Jezioro jest dostępne do kąpieli, wejścia są łagodne, trawiaste lub piaszczysto-trawiaste.
Jezioro Karlikowo jest również dość płytkie i czyste. Głownie występują płocie, leszcze i szczupaki. Jezioro zakwita latem.
Jezioro Głębokie jest dużo głębszym akwenem i bardzo czystym. Występują w nim liny, leszcze i karpie.
Stadnina koni w Borkowie (3,5 km)
Stadnina koni w Borkowie z nauką jazdy konnej dla dzieci i dorosłych. Piękne, malownicze tereny sprzyjają przejażdżkom konnym po wiejskich ścieżkach, rozległych łąkach i lasach, wzdłuż brzegu Jaru Raduni, po których prowadzą profesjonalnie wytyczone trasy konne.
Więcej informacji wraz z cennikiem znajdą Państwo na stronie:
https://wilczeranczo.pl/
Żukowo
Do najbliższego miasta, Żukowa, jest 6 km.
Żukowo nazywane jest Kolebką Haftu Kaszubskiego, którego charakterystyczne elementy widoczne są w herbie miasta.
Przez miasto prowadzi niebieski szlak kartuski.
Zabytki w Żukowie:
- Kościół Wniebowzięcia NMP – najważniejszy zabytek Żukowa z XIII wieku. Świątynia jest częścią kompleksu klasztornego norbertanek i stanowi perełkę architektoniczną Kaszub,
- Zespół poklasztorny i Muzeum Parafialne – oprócz eksponatów liturgicznych można obejrzeć wystawę regionalna z ciekawymi wzorami haftów Kaszubskich
- Kościół św. Jana Chrzciciela zwany „kościołem na górce”
- Kaplica św. Jana Nepomucena z 1754 roku
- Młyn Dolina - zabytkowy obiekt, powstał około roku 1600. Siostry norbertanki zbudowały tu napędzaną siłą rzeki papiernię, która na przełomie XIX i XX w. została zamieniona na młyn.
fot. z okis-zukowo.pl
Kartuzy
Do drugiego najbliższego miasta, Kartuz, jest 9 km.
Można tam zwiedzić skansen, kolegiatę z charakterystycznym sklepieniem w kształcie wieka trumny, erem, refektarz, neogotycki kościół. W Kartuzach są dwa jeziora: Klasztorne i Karczemne, wokół jeziora Klasztornego prowadzi trasa spacerowa zwana Gajem Świętopełka.
fot. z inzynieria.com
fot. z ekspresskaszubski.pl
Sitno jest świetnym punktem wypadowym do odwiedzenia Serca Kaszub:
Łapalice (15 km) – tajemnicze ruiny zamku
Monumentalna, niedokończona budowla, ukryta w lesie, z ogromną bramą wjazdową, składa się z czterech skrzydeł, dwunastu wież sugerujących 12 apostołów, 52 pomieszczeń i 365 okien. W obiekcie tym znajdują się również niedokończone: kaplica i basen. Podobno były pomysły, żeby tu kręcić “Harry”ego Pottera”. Zamek położony jest tuż obok jeziorka Rekowo i jest przepięknym tłem sesji fotograficznych.
Każdy wchodzi na własną odpowiedzialność. Lepiej nie wspinać się po schodach na wieżyczki, na pewno nie jest to bezpieczne.
fot. z trojmiasto.pl
Chmielno (18,5 km) - kaszubskie Saint-Tropez
Chmielno znajduje się niedaleko zamku Łapalice, jest położone na wzgórzu, nad trzema jeziorami: Rekowem, Białym i Kłodnem. Można tu wypożyczyć kajaki, rowery wodne lub jacht.
Z Chmielnem związany jest ród kaszubskich garncarzy Neclów – pochodzący z okolic Kościerzyny. Chmieleńscy Neclowie pracują tu od blisko 100 lat. Będąc tu koniecznie trzeba obejrzeć Muzeum Ceramiki Kaszubskiej, które znajdujące się przy działającym warsztacie. Warto też odwiedzić warsztat garncarki Genius (można nawet wykonać swój własny garnek). Ze wzgórza zwanego Biskupią Górą można podziwiać panoramę Chmielna i okolicznych jezior.
fot. z necel.pl
fot. z kaszuby-chmielno.pl
Wieżyca (22 km) – punkt widokowy
W Wieżycy znajduje się najwyższy punkt moreny czołowej - to popularna góra Wieżyca (328 m n.p.m). Wznosi się ona na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, w Rezerwacie Szczyt Wieżyca. To najwyższe wzniesienie nie tylko na Kaszubach, ale całym Niżu Europejskim. Na szczycie Wieżycy, porośniętym lasem bukowym, wzniesiono ponad 30-metrową, drewnianą wieżę widokową, z której rozpościera się wspaniały widok na Wzgórza Szymbarskie, Koło Raduńskie i Drogę Kaszubską.
Przez szczyt prowadzi turystyczny Szlak Wzgórz Szymbarskich.
W przeszłości był miejscem kultu dawnych Słowian, przez co często zwany jest Kaszubskim Olimpem.
Wstęp na wieżę jest płatny, a dostępna jest od rana do zmroku.
fot. z szwajcariakaszubska.com
Szymbark (23,5 km) - najważniejsza atrakcja na Kaszubach
Z Sitna polecamy także wycieczkę do Serca Kaszub – Szymbarku. Warto tam zobaczyć Centrum Edukacji i Promocji Regionu (CEPR) z domem do góry nogami, chatami Sybiraka, skansenem. Tutaj jest też najdłuższa deska świata, partyzancki bunkier TOW "Gryf Pomorski", kaszubski świat bajek czy największy koncertujący fortepian świata.
fot. z polskazachwyca.pl
Węsiory (39 km) – kamienne kręgi
Teren dawniej zamieszkiwany przez Gotów nazywany jest polskim Stonehenge. W Węsiorach znajdują się 4 kamienne kręgi, na uwagę zasługują przede wszystkim robiące największe wrażenie Krąg Strażnika i Krąg Spotkań. Wokół kręgów można zobaczyć 20 kopców usypanych z kamieni i głazów, a pod nimi ponad 100 grobów, pochodzących najprawdopodobniej z I wieku n.e.
fot. z podroze.onet.pl
Z Sitna blisko jest do Trójmiasta. Szczególnie polecamy:
Gdańsk:
- ulica Długa i Długi Targ (Fontanna Neptuna, ratusz i Dwór Artusa),
- Bazylika Mariacka i ulica Mariacka,
- Nabrzeże Motławy z Żurawiem,
- od 24.07.2021 do 15.08.2021 - Jarmark Świętego Dominika (http://jarmarkdominika.pl/),
- Europejskie Centrum Solidarności (https://www.ecs.gda.pl/)
- Góra Gradowa, miejsce, z którego widać panoramę miasta,
- Molo w Brzeźnie i plaża w Jelitkowie,
- Westerplatte,
- oliwskie zoo, Katedra Oliwska, Wzgórze Pachołek z wieżą widokową.
fot. z polskazachwyca.pl
fot. z podroze.org.pl
fot. z rp.pl
fot. z zoo.gda.pl
Sopot:
- plaża
- Monte Cassino i najdłuższe drewniane molo w Europie,
- aquapark (https://aquaparksopot.pl/)
fot. z rankingplaz.pl
fot. z pixabay.com
Gdynia:
- plaża miejska i Bulwar Nadmorski, najsłynniejszy gdyński deptak
- Skwer Kościuszki (atrakcje: okręt Dar Młodzieży, Okręt ORP Błyskawica, tramwaj wodny na Hel, Akwarium Gdyńskie)
- klif i molo w Orłowie
- Adventure Park Kolibki (https://www.adventurepark.pl/)
- Centrum Nauki Experyment (https://experyment.gdynia.pl/)
fot. z fantour.eu
fot. z twojapogoda.pl
W pobliżu Sitna znajduje się:
- sklep Lewiatan (3 km)
- sklep Lidl i apteka (5 km)
- sklep Biedronka (4 km)
- cukiernia i piekarnia Janca (2,5 km)
- Kościół pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Borowie (2,5 km)
- stacja benzynowa Żukowo i bankomat Euronetu (6 km)
Istnieje wiele punktów gastronomicznych, godnych polecenia, gdzie można dobrze i tanio zjeść.
W pobliżu jest:
- Checz Rybacka w Borowie. Restauracja specjalizuje się w daniach rybnych. Samodzielnie skomponowano kilkadziesiąt oryginalnych potraw, z rozmaitych gatunków słodko i słonowodnych mieszkańców wodnych otchłani. (http://checzrybacka.pl/)
- Gospoda u Szadego w Borkowie, która specjalizuje się w kuchni polskiej. W menu można znaleźć dania domowe, mięsne i rybne przygotowane ze świeżych lokalnych produktów. W Gospodzie skosztują Państwo również kaszubską gęsinę oraz zupę czerninę. (https://www.uszadego.pl/)
- w Żukowie jest Żużu Street Food, gdzie można zamówić prawdziwą włoską pizzę, burgery, sałatki i fryty i to wszystko na bazie najwyższej jakości produktów. Jest możliwość dowozu. (https://www.zuzustreetfood.pl/)
Na drodze do Gdyni polecamy restauracje:
- Mulk w Miszewku, która serwuje tradycyjne smaki kuchni kaszubskiej. Gustownie urządzone sale pozwalają miło spędzić zarówno romantyczną kolację we dwoje, jak i spotkanie w szerszym gronie. Również znajduje się tu sklep z tradycyjnymi, regionalnymi specjałami wytwarzanymi na miejscu. (https://mulk.pl/)
- Kuchnjo w Małkowie. Kuchnjo to przede wszystkim domowa kuchnia Kaszubska, gdzie posiłki są smaczne i sycące. Ponadto w ofercie posiadają wędzone ryby, wędliny, przetwory oraz domowe wypieki. (https://www.facebook.com/Kuchnjo/?ref=py_c)
- Cała Gruzja w Miszewie serwuje świeże i gorące wypieki gruzińskie i własnoręcznie wykonane sery. (https://www.facebook.com/Ca%C5%82a-Gruzja-100115321421433/)
- Roda w Tokarach. Restauracja Roda to doskonałe miejsce dla osób, które cenią świetną kuchnię i lubią przebywać w bezpośrednim sąsiedztwie przyrody. Karta menu zawiera ciekawe smaki świata oraz tradycyjne, kaszubskie specjały. (http://restauracjaroda.pl/)
Garnki Anki catering
Jest możliwość zamówienia obiadów, codziennie świeżo przygotowanych, obiad dnia za 20 zł (zupa + II danie), desery dodatkowo płatne. Zamówienia można składać do 11.30, proszę się powołać na SITNO WELCOME TO.
Przy zamówieniach do 100 zł, 5 zł za dowóz na stację benzynową do Żukowa lub 10 zł za dowóz do Sitna Welcome To.
Przy zamówieniach powyżej 100 zł, dowóz za darmo.
Informacja o obiadach na stronie FB, codziennie do 10.30: https://www.facebook.com/chochlanka, telefon: 788 777 782